GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jug 10302504
*
nr 1030 2504
JUG
ceramics, signed, Pumpa, height: 14 cm,
Keramik, signerad, Pumpa, höjd: 14 cm
Estimate:
300
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday April 11 2016
at 20:02:26
- Bid history
Time
Bidder
Bid
7/4 08:41:37
1
100 kr
8/4 14:01:07
2
Vinnande bud
10/4 22:41:51
3
200 kr
10/4 22:41:51
2
250 kr (Robot)
11/4 19:27:06
4
300 kr
11/4 19:27:06
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
*
JUG
Läs om budbetjänten
nr 1030 2504
JUG
ceramics, signed, Pumpa, height: 14 cm,
Keramik, signerad, Pumpa, höjd: 14 cm
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday April 11 2016 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
7/4 08:41:37 | 1 | 100 kr |
8/4 14:01:07 | 2 | Vinnande bud |
10/4 22:41:51 | 3 | 200 kr |
10/4 22:41:51 | 2 | 250 kr (Robot) |
11/4 19:27:06 | 4 | 300 kr |
11/4 19:27:06 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.